Nyugdíjpénz: nem mindegy, kire bízza!
2024. március 17. Az önkéntes nyugdíjpénztárt frissen választóknak, de azoknak is, akik átlépést fontolgatnak, fontos információ lehet a korábbi évek teljesítménye. Felhívjuk azonban a figyelmet arra, hogy a vagyonkezelők változhatnak. Az alacsony hozam miatt váltók pedig járhatnak úgy, hogy csak realizálják a veszteséget, a korrekcióból pedig kimaradnak.Az önkéntes nyugdíjpénztárak több mint 25 éve nem látott csúcson, 21,2 százalékos (záró vagyonnal súlyozott) nettó hozammal zárták a 2023-as évet. Az Azénpénzem.hu szokás szerint kigyűjtötte, melyik önkéntes nyugdíjpénztárban gyarapodott a leginkább a pénz, és hol a legkevésbé. Az önkéntes nyugdíjpénztárt frissen választóknak, de azoknak is, akik átlépést fontolgatnak, fontos információ lehet a korábbi évek teljesítménye. Nálunk mindezt itt megtalálja.
Tavaly a legügyesebbnek a Generali Abszolút kezelői bizonyultak, 5,5 százalékkal hoztak ugyanis magasabb hozamot, mint ami pusztán a portfolió összetételéből adódott volna. Az ellenkező véglet az Erste Trend, ahol viszont 4,6 százalékpont lett a lemaradás. Anélkül itt sem kellene egyszámjegyű hozammal szégyenkezni. Tavalyelőtt az Aegon kivételével minden pénztár szinte minden portfóliójában sikerült felülmúlni az amúgy nem túl ambiciózus célokat. Az ezt megelőző év is tele volt izgalmakkal. Egészen elképesztőek voltak 2021-ben az eltérések. A hozamok nagyon széles skálán -7,34 százalék és 26,18 százalék között szóródtak.
A mércét akkor a legmagasabbra az Allianz Kockázatvállaló portfoliónál tették. A befektetés összetételéből adódó 23,18 százalékot viszont a vagyonkezelők még 3 teljes százalékponttal meg is tudták fejelni. Az OTP Dinamikus azonban 2 százalékponttal teljesített alul, de a 15 százalék feletti éves hozamra aligha panaszkodhattak a tagok. Sokkal kellemetlenebb volt a Pannónia Klasszikus esetében a helyzet. Ott ugyanis még a portfolió összetétele alapján adódó 1,5 százalékos mínusznál is több lett a veszteség.
Felhívjuk azonban a figyelmet arra, hogy a vagyonkezelők változhatnak (erre az elmúlt években több példa is akadt). 2010-ben, a világgazdasági válságot követően a tavalyinál jóval nagyobb, 20 százalékot meghaladó veszteségek is akadtak, a következő évben aztán éppen a legnagyobb vesztséget elszenvedő portfoliók teljesítettek a legjobban. Aki akkor váltott, kétszeresen is bukott a pénzén. Egyszer realizálta a veszteséget, amikor visszaváltotta a befektetéseit, másodszorra pedig kimaradt az árfolyam-emelkedésből, mivel egy kevésbé jól emelkedő portfolióba vitte át a pénzét.
A részletes önkéntes nyugdíjpénztári hozamtáblákat és a topokat itt nézheti meg
Ha ezt hasznosnak találta, lájkolja és kövesse az azénpénzem facebook oldalát, és látogassa meg máskor is közvetlenül honlapunkat!Szerző: BVJ
Címkék: nyugdíj, nyugdíjpénztár, önkéntes nyugdíjpénztár, hozam, portfoló, vagyonkezelő
Kapcsolódó anyagok
- 2024.08.30 - Egyre kevesebb tagnak hízik szépen a nyugdíjpénze
- 2024.06.18 - Sohasem dolgoztak ennyien nyugdíj mellett
- 2024.06.17 - Ismét veszélybe kerülhet a nyugdíjpénz?
- 2024.06.03 - Kiderült, hogyan állnak az idén a nyugdíjpénztárak
- 2024.04.22 - Kereseténél nagyobb lett a nyugdíja? Igen, lehetséges!
- 2024.03.18 - Egyetlen százalék fölözi le a megugrott lakossági vagyont
- 2024.03.14 - Megnézheti, hol hízott leginkább és a legkevésbé a nyugdíjpénz!
- 2024.03.11 - Mennyire kedvez a kormány a nyugdíjasoknak?
- 2024.02.28 - Megtakarítás? A biztosítók és a nyugdíjpénztárak a nagy vesztesek
- 2024.02.27 - Tényleg robbantottak a nyugdíjpénztárak
- 2024.02.06 - A nyugdíjpénzünkre is rátenné a kezét az állam
- 2024.01.08 - Kiszámoltuk: robbantak a nyugdíjpénztári hozamok
További kapcsolódó anyagok