Jeget és magokat inkább ne aprítsunk turmixgéppel!

2025. május 18. A turmix és smoothie készítő gépek általában nem boldogulnak jégzúzással és olajos magvak aprításával – derült ki a Tudatos Vásárlók Egyesülete (TVE) friss tesztjéből. Utóbbi esetben nem egyszer a kehely alsó részében lévő rész már vajjá alakul, de a darabos részek megmaradtak.

Nevezhetnek egy berendezés turmixnak, vagy smoothie készítőnek, a lényeg nem ebben van – állítja a TVE. Összesen 13 márka – Bosch, Braun, Domo, Electrolux, KitchenAid, Ninja, Philips, Princess, Russell Hobbs, Sage, Smeg, Tefal – 35 termékét tesztelték, köztük 24 turmix, 5 smoothie készítő és 6 kettőt az egyben ígérő gép volt. A TVE szerint a hivatalos elnevezés csak összezavarhatja a vevőt, turmixgépnek hirdetett termékkel is készítettek remek smoothiet. Smoothie készítővel pedig volt kudarcélményük a tesztelőknek smoothie készítés során. Például a Philips HR2500/00 Eco Conscious EditionBlender 5000-serie ez utóbbira egy jó példa. (A teljes teszt hozzáféréssel itt tekinthető meg. )

Jégzúzással és olajos magvak aprításával kevés termék boldogult jól. A magok aprításakor azt tapasztalták, hogy sokszor a kehely alsó részében lévő rész már vajjá alakul, miközben nagy darabok még aprításra várnak. Az eredmény tehát legkevésbé sem egyenletes aprítás. A jég pedig inkább kásává alakult, vagy egyáltalán nem zúzódott össze. Ez alól üdítő kivétel például a Ninja BN750EU. Ugyanakkor más tesztelt Ninja termék nem szerepelt jól e szempont szerint. Mint hangsúlyozták: ezért fontos, hogy ne márkát, hanem terméket válasszunk, mert egy márkán belül is nagyok a különbségek és – ahogy sokadszorra is kiderült – nem mindig a drágább a jobb.

Ezek bizony ordítanak


Azzal mindenkinek számolnia kell, hogy a turmixok igen hangosak. Miközben például egy mosógép zajszintje 58-72 dB közötti (a TVE legutóbbi mosógép terméktesztjének adatai alapján), az aprítók 74,1–96,6 decibelen ordítanak. A mért értékeken a szubjektív értékelés sem javított sokat. Senkinek sem ajánlható tehát, hogy akkor kapcsolja be, amikor végre elaludt a baba.

A hosszú távú terheléssel is akadtak gondok. Ezen a próbál 7 termék gyakorlatilag megbukott. A gépek motorjának állóképességét 90 cikluson keresztül tették próbára. A tesztelt termékek átlagára a teszt publikálásakor 20 -150ezer forint között mozgott. Összesítésben a legjobb termék 78 százalékos míg a leggyengébben 47 százalékos eredményt ért el. Az első három helyen végzett gépek átlagára 55-72 ezer forint. A lista végén pedig találhatunk 100 ezer forintért megvásárolható típust.

Szerző: BVJ
Címkék:  , , , ,

Kapcsolódó anyagok