Alig nő a kiskereskedelmi forgalom

2025. október 6. A KSH legfrissebb statisztikái szerint augusztusban a magyarok 2,4 százalékkal vásároltak többet, mint egy évvel korábban. A kereskedők szerint az emelkedő infláció miatt nem bővül a fogyasztás, az árrésstop egyszeri hatása kifutott, miközben jelentős károkat okoz a kereskedőknek.

A kiskereskedelem forgalmának volumene 2025 augusztusában a nyers adat szerint 1,9 százalékkal, naptárhatástól megtisztítva 2,4 százalékkal meghaladta az előző év azonos időszakit – adta hírük a KSH. Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben a forgalom volumene 2,3 százalékkal emelkedett. Az élelmiszer-kiskereskedelem 76 százalékát adó élelmiszer jellegű vegyes üzletek értékesítési volumene 3,9 százalékkal növekedett, az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzleteké 2 százalékkal csökkent.

A nem élelmiszer-kiskereskedelem forgalmának volumene összességében 4,9 százalékkal bővült. Az eladások volumene a textil-, ruházati és lábbeliüzletekben 8,7, a gyógyszer-, gyógyászatitermék-, illatszerüzletekben és az iparcikk jellegű vegyes üzletekben 6,6, a használtcikk-üzletekben 3,3, a bútor-, műszakicikk-üzletekben 2,5, a könyv-, számítástechnika-, egyébiparcikk-üzletekben 0,3 százalékkal nőtt.

Az internetes vásárlás viszont bővül

Az árucikkek széles körére kiterjedő, a kiskereskedelmi forgalomból 7,2 százalékkal részesedő csomagküldő és internetes kiskereskedelem volumene 6,6 százalékkal emelkedett.

Az üzemanyagtöltő állomások forgalmának volumene 2,2 százalékkal nőtt. A kiskereskedelmi adatokba nem tartozó gépjármű- és gépjárműalkatrész-üzletek volumene 9,6 százalékkal nőtt.

A szezonális és naptárhatással kiigazított adatok szerint a kiskereskedelmi forgalom volumene augusztusban 0,8 százalékkal haladta meg az előző havit.

Augusztusban az országos kiskereskedelem forgalma folyó áron 1735 milliárd forintot ért el. A forgalom 51 százaléka az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben, 34 százaléka a nem élelmiszer-kiskereskedelemben, 15 százaléka az üzemanyagtöltő állomások forgalmában realizálódott – írja a KSH.
2025. január–augusztusban a forgalom volumene – szintén naptárhatástól megtisztított adatok szerint – 2,8 százalékkal felülmúlta az előző év azonos időszakit.

A kereskedők aggódnak

Kozák Tamás, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára szerint bár az árrésstopnak tavasszal volt egyszeri inflációcsökkentő hatása, a magyar gazdaság ettől nem áll kedvező pályára. Hozzátette: a kiskereskedelmi forgalom bővülése továbbra is messze elmarad a várakozásoktól, a fogyasztói árak emelkednek, és ezt a lakosság is érzékeli.

Az árrésstop a kiskereskedelemre igyekszik hárítani a gazdasági problémák megoldását, miközben a kormány a saját háza táján olyan intézkedéseket tart életben (az élelmiszer áfát 31,5 százalékra növelő különadó), vagy vezet be (MOHU visszaváltási díjainak csökkentése, EPR díjak emelése, plázastop kiterjesztése), amelyek tovább rontják a kiskereskedelem szereplőinek helyzetét és kárt okoznak a vásárlóknak minden egyes nap.

- Ezek a lépések növelik az inflációt és rontják a szolgáltatás színvonalát az által, hogy a vásárlók kényelmét szolgáló beruházások maradnak el. A nemzetközi üzletláncoknál 100 forint értékesítési bevételből már tavaly is 40 fillér veszteség keletkezett. Ez elszívja, lehetetlenné teszi a hatékonyság javítását, és csökkenti a kiskereskedelem által indított akciók számát és mértékét. Ez fenntarthatatlan konstrukció, ami törvényszerűen visszaüt a vásárlókra – mondja Kozák Tamás.

Szerző: L.J.
Címkék:  , , , , ,

Kapcsolódó anyagok